Opublikowane

Smak potrawy bez ziół i przypraw

Być może nie raz mieliśmy okazje pomyśleć o tym, jak smakuje potrawa bez użycia ziół i wielu innych przypraw. Zapewne na samą myśl zaczęło nam robić się źle. Nie ma czemu się dziwić. Przecież zioła i przyprawy to cały smak konkretnego dania. Upieczone mięso bez przyprawienia nie smakuje dobrze. Jest kompletnie pozbawione smaku, dlatego też kiedy je przygotowujemy, nie żałujemy w tym wszystkim solidnych przypraw i ziół, które są przecież na wyciągnięcie ręki.

Samodzielne komponowanie smaku

Tak się składa, że gotując, tak naprawdę to my komponujemy smak. Jeżeli wiemy co chcemy uzyskać, wystarczy że po prostu użyjemy do danego celu konkretne przyprawy i zioła. Skoro potrawa ma być ostra, to rzeczą oczywistą jest to, że będziemy musieli wybrać takie przyprawy, które pozwolą nam ten smak uzyskać. Wybór jest bardzo duży i wielu ziół tak naprawdę jeszcze nie znamy, dlatego trudno jest nam trafić z tymi właściwymi. Powinniśmy więc w takiej sytuacji sięgnąć jedynie po takie, które są już nam całkiem znane z aromatu i smaku. Wówczas będziemy wiedzieli jaki uzyskamy smak i jak bardzo intensywny.Nieprzyprawiona potrawa nie dość że nie ma żadnego smaku, to w dodatku nie wyróżnia się pod względem samego wyglądu.

uprawa-ziol

Choć mięso może być przykładowo upieczone, to jednak nie będzie miało tej złocistej skórki którą zwykle się wyróżnia. Często mamy zastrzeżenia do potraw, które nie są przyprawione. Dlatego kiedy sami gotujemy, zwykle sięgamy po szeroki wybór przypraw i ziół. Jeżeli ktoś podobnego smaku jeszcze nie doświadczył, to zwyczajnie wystarczy, że przygotuje to samo danie przyprawione i nieprzyprawione.Niekiedy trafia się na takie dania, które pozbawione są tego aromatu, wyglądu i konkretnego smaku. Po prostu nie wszyscy potrafią gotować, a przez to powstają potrawy, których bardziej wolelibyśmy unikać, niż jeść. Takie sytuacje mają miejsce przeważnie w restauracjach, szczególnie tych zaniedbanych, które nie dają ludziom dobrze zjeść, ale po prostu stawiają na ilość. Wówczas na wszystkim oszczędzają i powstają naprawdę niesmaczne dania, które nie przekonują, aby tam jeszcze powrócić.

Odpowiedz