Opublikowane

Jakie wino wybrać? Porady eksperta

blog o winie

Praktycznie wszyscy miłośnicy wina i jego zagorzali zwolennicy mają swoje zestawy win na różne okazje. Na przykład, jeden zestaw przeznaczają dla rodziny, drugi dla przyjaciół, trzeci dla osób nieco obojętnych, czwarty dla osób, które nie znają się na winach. Jednak najważniejszym zestawem jest ten, który jest wymarzonym zbiorem roczników.

Zestaw ten jest tym wymarzonym, w którym znajdują się lub znajdą się w przyszłości najlepsze roczniki. Zresztą, każdy koneser wina, wie też, jakie wino chciałby pić zanim umrze, bo będzie to jego świadectwo oddania.

Wino i kultura wina

Wino to nie tylko trunek, to też śródziemnomorska kultura spożywania wina. To nastawienie na powolne sączenie, przyjazne rozmowy, spędzanie czasu w miłym towarzystwie bez uprzedzeń i sądów. Picie wina wiąże się też z wiedzą o samym winie, jego szczepach i o atrybutach związanych w degustacją.

Widza o winie to rozumienie, że nie każde wino pasuje do łososia, ciasta i krwistej wołowiny. To wiedza o tym, że istnieją zestawy win przeznaczone do odpowiednich potraw, pór dnia i nawet do ludzi. Jednym słowem, wino to nie tylko alkohol, to patrzenie na świat.

Przyjaciele przy winie

W wielu tekstach o winie podkreślana jest jego towarzyska rola. Wino wywołuje filozofzestaw-win-15iczne rozmowy, dyskusje o sztuce, powoduje otwarcie umysłów i otwarcie się na ludzi. Wino nie jest związane z alkoholową agresją.

Zestawy win przeznaczone ja różne okazje, bo przecież inne wino pasuje, aby cieszyć się z siedemdziesiątych urodzin a inne aby uczcić śmierć przyjaciela, inne wino pasuje na duże wesele a inne na intymną kolację.

Jakie wino wybrać

Wiele osób zadaje sobie pytanie czym kierować się przy wyborze wina. Niestety, nie ma na to słusznej odpowiedzi, ponieważ można wybierać wino sugerując się ceną, szczepem, pochodzeniem, rocznikiem, regionem, winnicą, korkiem w butelce czy kolorem szkła.

Wiedzą o tym najlepiej specjaliści od wina, którzy mają gotowe zestawy win i gotowe odpowiedzi. Jednak najlepiej powiedział jeden włoski filozof, że to nie człowiek znajduje wino, to wino wybiera człowieka.

 

Odpowiedz